Műtrágya-kartell: nincs új a nap alatt?
Műtrágya-kartell nélkül sincs jó időszaka a szektornak: a gáz és áramárak az egekben, nehéz ekkora plusz terhet kigazdálkodni. Így is bombaként robbant a hír: mintegy 14 milliárd Ft bírságot kaptak a szektor cégei kartellezés miatt. Nem ők az elsők és nem is az utolsók, már az index.hu is megkérdezett anno egy hasonló témában.
Emberi ésszel szinte felfoghatatlan a bírság mértéke, azonban emellett még további nehézséget ad a résztvevőknek, hogy amennyiben a kartell miatt a szektorban alkalmazott árak magasabbak voltak, mint a kartell nélkül, úgy velük szemben kártérítési perek is indulhatnak. Amit egy korábbi kartell miatt készült interjúban már mondtam az itt is állhat:
“A kartellel kapcsolatos kártérítési ügyeket megnehezítette, hogy mivel időben sokáig elhúzódó szerkezetről volt szó (gyakorlatilag 10-ből 9 európai kamion érintett volt az ügyben), annyira torzzá vált a piac, hogy tulajdonképpen nem lehetett megállapítani a tényleges kár mértékét.”
Miben más az új kartell?
A Gazdasági Versenyhivatal döntése több száz oldalas. Néhány következtetést azonban már a felületes olvasásból is le lehet vonni. Ami első ránézésre látszódik, hogy nem ez lesz az a kartell, ami az úgynevezett versenyjogi kártérítési irányelvből profitálni fog. Az EU-s jogalkotó már több éve készített egy uniós irányelvet annak érdekében, hogy a versenyjogi jogsértések miatt könnyebb legyen kártérítést kérni. Különböző eljárásjogi garanciák miatt a károsultakra kedvezőbb jelentős szabályokat – pl. vélelmezett áreltérítés – csak azokra a kartellekre lehet alkalmazni, amik a jogszabály-módosítás hatályba lépése után működtek. A szóban forgó kartell 2016. június 30-ig működött. A kedvezőbb szabályokat csak akkor lehetne alkalmazni, ha 2017. január 15. után működött a kartell.
Nagyon nehéz lesz a károsultak igényeinek bizonyítása. Nagyon sok magatartás a 2010-es évek első feléhez kapcsolódik, ma pedig 2021 van. Gyakori vád a versenyhatóságokkal szemben, hogy lassan dolgoznak. Ezt most nehéz is lenne vitatni. Jó munkához idő kell, csak sajnos sokszor ez a nagy időbeli távolság a kártérítési perek legnagyobb akadálya.
Várhatók műtrágya-kartell perek?
A cégek bejelentették, hogy a GVH döntését bíróságon támadják meg. Nem is tehetnek mást, gondoljunk bele: a bírság 1%-os csökkentése is tízmilliókat jelent a cégeknek. Egy per, még ha drága is, nem kerül több tízmillió forintba. Még akkor sem, ha várhatóan égetni fogják a pénzt a szakértői és más bizonyításokkal.
Furcsasága a dolognak, hogy mivel nem alkalmazhatók a versenyjogi kártérítési irányelv bizonyos szabályai, abban sem vagyunk biztosak, hogy most kell-e indítani a kártérítési pereket, vagy 5 év múlva, mikor végeznek a bírósági felülvizsgálattal? Én a magam részéről most indítanám, tekintve hogy van úgynevezett engedékenységi kérelem az ügyben: nehéz lenne azt bizonyítani, hogy nem volt kartell, mikor van rá beismerő vallomás. Persze rendőrök tudnának arról mesélni, milyen mikor olyan ismeri be a bűncselekményt, aki biztos nem követhette el. De ne legyünk telhetetlenek.
Az igazi komoly gát az idő-tényező lesz: a számviteli dokumentumok megőrzési ideje 8 év. Azaz a legtöbb dokumentum csak azért lehet meg a kezdeti időszakból, mert elfelejtették leselejtezni. Email levelezések, feljegyzések pedig szinte biztosan nincsenek meg. A tanúk már nem emlékeznek.
Bár viccelődni szoktunk a büntetőügyeken, ahol simán előfordul a következő kérdés (2021-ben): “2012. december 17-én együtt reggeliztek a Délibáb presszóban a vádlottal. Pontosan miről beszélgettek?”
Egyszóval: nem. Nem várhatók. Még azt az érvet is fel szokták hozni, hogy esetleg akarnak még vásárolni a kartellezőktől. Ez szintén érthető, csak nem segíti a magánjogi igények érvényesítését.
A kártérítési igények lélektana
Mivel foglalkozom kartell miatti kártérítési igények érvényesítésével, látom az ügyfelek és a bíróságok hozzáállását is. Sajnos még mindig ott tartunk, hogy hogyan “ne-ítéljünk-meg” kártérítést. A kamion kartelles ügyekben már jókora tudásanyag zúdult a bíróságokra, de előfordulhat, hogy várni kell egy irányelv-utáni kartellre, hogy ténylegesen megítélt kártérítési összegekről tudjunk beszélni. Szintén tapasztalat: nem jó ajánlólevél egy pernek, ha az ügyfél jogos kérdésére, hogy mennyit lehet ezzel nyerni, a következő a válasz: még nem nyert senki.
Úgyhogy várjuk az early-birdök jelentkezését. Ha kérdése van kartell miatti kárigények érvényesítése kapcsán (akár műtrágya-kartell, akár nem), vegye fel velem a kapcsolatot.
Ha tetszett a bejegyzés, akkor kedvelje és kövesse Facebook oldalamat a legfrissebb jogi cikkekért a következő címen: